Connect with us
PSN is sponsored by Beaver County Auto

WPIAL

WPIAL 2022 Football Playoff Brackets after First Round

Published

on

The first round of the 2022 WPIAL playoffs are in the books, and here’s how the brackets look after the smoke has cleared.

CLASS-6A

SEMIFINALS, Friday, Nov. 11, 7 p.m.

No. 4 Canon-McMillan at No. 1 North Allegheny
No. 3 Central Catholic at No. 2 Mt. Lebanon

CHAMPIONSHIP, Saturday, Nov. 19, 6 p.m.

Semifinal winners, at Norwin High School

 

CLASS-5A

QUARTERFINALS, Friday Nov. 4, 7 p.m.

No. 1 Bethel Park 19, No. 8 North Hills 17
No. 5 Upper St. Clair 24, No. 4 Gateway 21
No. 2 Pine-Richland 31, No. 7 Penn-Trafford 17
No. 6 Woodland Hills 21, No. 3 Franklin Regional 0

SEMIFINALS, Friday, Nov. 11, 7 p.m.

Bethel Park vs. Upper St. Clair, TBD
Pine-Richland vs. Woodland Hills, TBD

CHAMPIONSHIP, Saturday, Nov. 19, noon

Semifinal winners, at Norwin High School

 

CLASS-4A

FIRST ROUND, Friday, Nov. 4, 7 p.m.

No. 8 Montour 34, No. 9 Hampton 33
No. 4 Armstrong 39, No. 13 Blackhawk 7
No. 5 McKeesport 43, No. 12 Mars 0
No. 7 Laurel Highlands 44, No. 10 West Allegheny 15
No. 11 Latrobe 28, No. 6 Highlands 21

QUARTERFINALS, Friday, Nov. 11, 7 p.m.

Montour vs. No. 1 Aliquippa, TBD
Armstrong vs. McKeesport, TBD
Laurel Highland at No. 2 Central Valley
Latrobe at No. 3 Thomas Jefferson

SEMIFINALS, Friday, Nov. 18, 7 p.m.

Aliquippa/Montour winner vs. Armstrong/McKeesport winner, TBD
Central Valley/LH winner vs. TJ/Latrobe winner, TBD

CHAMPIONSHIP, Friday, Nov. 25, 8 p.m.

Semifinal winners, at Acrisure Stadium

CLASS-3A

FIRST ROUND, Friday, Nov. 4, 7 p.m.

No. 9 East Allegheny 42, No. 8 Mt. Pleasant 39
No. 5 West Mifflin 54, No. 12 Southmoreland 28
No. 7 Beaver 17, No. 10 Deer Lakes 3
No. 6 Shady Side Academy 35, No. 11 South Park 14

QUARTERFINALS, Friday Nov. 11, 7 p.m.

East Allegheny at No. 1 Belle Vernon
West Mifflin at No. 4 Freeport
Beaver at No. 2 Avonworth
Shady Side Academy at No. 3 Elizabeth Forward

SEMIFINALS, Friday, Nov. 18, 7 p.m.

BVA/East Allegheny winner vs. Freeport/WM winner, TBD
Avonworth/Beaver winner vs. EF/Shady Side winner, TBD

CHAMPIONSHIP, Friday, Nov. 25, 5 p.m.

Semifinal winners, at Acrisure Stadium

CLASS-2A

FIRST ROUND, Friday, Nov. 4, 7 p.m.

No. 8 McGuffey 34, No. 9 Mohawk 29
No. 4 Neshannock 48, No. 13 Burrell 6
No. 12 Washington 49, No. 5 Serra Catholic 21
No. 7 Ligonier Valley 27, No. 10 Western Beaver 20
No. 3 Sto-Rox 29, No. 14 Riverside 0
No. 6 Keystone Oaks 21, No. 11 Apollo-Ridge 14

QUARTERFINALS, Friday Nov. 11, 7 p.m.

McGuffey at No. 1 Steel Valley
Neshannock vs. Washington, TBD
Ligonier Valley vs. No. 2 Beaver Falls at Geneva College
Sto-Rox vs. Keystone Oaks, TBD

SEMIFINALS, Friday, Nov. 18, 7 p.m.

SV/McGuffey winner vs. Neshannock/Washington winner, TBD
BF/Ligonier Valley winner vs. Sto-Rox/KO winner, TBD

CHAMPIONSHIP, Friday, Nov. 25, 2 p.m.

Semifinal winners, at Acrisure Stadium’

CLASS-A

FIRST ROUND, Friday, Nov. 4, 7 p.m.

No. 1 Bishop Canevin 63, No. 16 Jeannette 14
No. 9 Clairton 45, No. 8 OLSH 19
No. 4 Mapletown 41, No. 13 Leechburg 28
No. 5 South Side 34, No. 12 California 3
No. 2 Laurel 53, No. 15 Carmichaels 8
No. 10 Union 32, No. 7 Burgettstown 7
No. 14 Rochester 36, No. 3 Greensburg Central Catholic 15
No. 6 Fort Cherry 56, No. 11 Monessen 42

QUARTERFINALS, Friday Nov. 11, 7 p.m.

Bishop Canevin vs. Clairton, TBD
Mapletown vs. South Side, TBD
Laurel vs. Union, TBD
Rochester vs. Fort Cherry, TBD

SEMIFINALS, Friday, Nov. 18, 7 p.m.

BC/Clairton vs. Mapletown/SSB, TBD
Laurel/Union vs. Rochester/Monessen, TBD

CHAMPIONSHIP, Friday, Nov. 25, 11 a.m.

Semifinal winners, at Acrisure Stadium

Sandy Schall, Coldwell Banker
Click to comment
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Dukes

Get PSN in your inbox!

Enter your email and get all of our posts delivered straight to your inbox.

 
Like Pittsburgh Sports Now on Facebook!
Send this to a friend