Connect with us
PSN is sponsored by Beaver County Auto

WPIAL

WPIAL Basketball Playoff Brackets, First Round Schedule

Published

on

As the season winds down, basketball programs around Western Pennsylvania are preparing for the upcoming WPIAL playoffs.

Check out the seeding, brackets, and first-round matchups for all six classes below.

CLASS-6A

No. 1 North Hills — BYE

No. 2 Fox Chapel — BYE

No. 3 Central Catholic — BYE

No. 13 Hempfield Area at No. 4 Mt. Lebanon, Tuesday, 7 p.m.

No. 12 Penn-Trafford at No. 5 Upper St. Clair, Tuesday, 7 p.m.

No. 11 Norwin at No. 6 Butler, Tuesday. 7 p.m.

No. 10 Bethel Park at No. 7 Pine-Richland, Tuesday, 7 p.m.

No. 9 Baldwin at No. 8 North Allegheny, Tuesday, 7 p.m.

CLASS-5A

No. 16 Woodland Hills at No. 1 Laurel Highlands, Monday 7 p.m.

No. 15 West Mifflin at No. 2 New Castle, Monday 7 p.m.

No. 14 Thomas Jefferson at No. 3 Mars, Monday, 8 p.m.

No. 13 Chartiers Valley at No. 4 Penn Hills, Monday, 7 p.m.

No. 12 Albert Gallatin at No. 5 Highlands, Monday 7 p.m.

No. 11 West Allegheny at No. 6 Gateway, Monday, 8 p.m.

No. 10 Shaler at No. 7 South Fayette, Monday, 7 p.m.

No. 9 Kiski Area at No. 8 Hampton, Monday, 7 p.m.

CLASS-4A

No. 1 Quaker Valley — BYE

No. 2 Montour — BYE

No. 3 Belle Vernon — BYE

No. 13 Central Valley at No. 4 North Catholic, Wednesday, 7 p.m.

No. 12 Yough at No. 5 Lincoln Park, Friday 2/18, 7 p.m.

No. 11 Freeport at No. 6 Uniontown, Friday 2/18, 7 p.m.

No. 10 Elizabeth Forward at No. 7 Burrell, 2/18, 7 p.m.

No. 9 Blackhawk at No. 8 Deer Lakes, Friday 2/18, 7 p.m.

CLASS-3A

No. 16 Summit Academy at No. 1 Ellwood City, Monday 2/21, 7 p.m.

No. 15 Waynesburg Cent. at No. 2 Aliquippa, Monday 2/21, 7 p.m.

No. 14 Laurel vs. No. 3 Shady Side Acad. (@ Fox Chapel), Monday 2/21, 8 p.m.

No. 13 Steel Valley Vs. No. 4 Seton LaSalle (@ Fox Chapel), Monday 2/21, 6 p.m.

No. 12 Brentwood at No. 5 South Allegheny, Monday 2/21, 7 p.m.

No. 11 Beaver Falls at No. 6 Washington, Monday 2/21 7 p.m.

No. 10 Brownsville at No. 7 Neshannock, Monday 2/21 8 p.m.

No. 9 Ligonier Valley at No. 8 Avonworth, Monday 2/21, 7 p.m.

CLASS-2A

No. 16 Chartiers-Houston at No. 1 OLSH, Tuesday 2/22, 7 p.m.

No. 15 California at No. 2 Fort Cherry, Tuesday 2/22, 7 p.m.

No. 14 Jefferson-Morgan at No. 3 Carlynton, Tuesday 2/22, 7 p.m.

No. 13 South Side at No. 4 Greensburg CC, Tuesday, 2/22, 7 p.m.

No. 12 Jeannette at No. 5 Monessen, Tuesday 2/22, 7 p.m.

No. 11 Shenango at No. 6 Serra Catholic, Tuesday 2/22, 7 p.m.

No. 10 Carmichaels vs. No 7 Winchester Thurston (@South Fayette), Tuesday, 2/22 7 p.m.

No. 9 Sto-Rox at No. 8 Springdale, Tuesday 2/22, 7 p.m.

CLASS-1A

No. 1 Bishop Canevin — BYE

No. 2 Imani Christian — BYE

No. 3 Union — BYE

No. 4 Geibel Catholic — BYE

No. 12 Mapletown vs. No. 5 Eden Christ. Acad. (@ Peters Township), Friday 2/18, 6 p.m.

No. 11 West Greene at No. 6 Leechburg, Friday 2/18, 7 p.m.

No. 10 Nazareth Prep at No. 7 Neighborhood Acad, Friday 2/18, 7 p.m.

No. 9 Aquinas Academy at No. 8 Rochester, Friday 2/18, 7 p.m.

Sandy Schall, Coldwell Banker
Click to comment
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Dukes

Get PSN in your inbox!

Enter your email and get all of our posts delivered straight to your inbox.

 
Like Pittsburgh Sports Now on Facebook!
Send this to a friend